Jak dobrać odżywkę do włosów?

Z pewnością każda z nas nie raz zakupiła odżywkę, która nie sprawdziła się w kontakcie z jej włosami, mimo iż producent gwarantował, że po jej użyciu nasze włosy odzyskają blask, będą piękne i lśniące. Aby uniknąć kolejnych zakupowych wpadek i wybrać tę właściwą odżywkę, której formuła korzystnie wpłynie na kondycje naszych włosów warto poznać kilka zasad, którymi należy się kierować dokonując zakupu. 

Dobierz odżywkę do rodzaju swoich włosów

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy się kierować przy wyborze odpowiedniej odżywki do włosów jest postawienie sobie pytania o to, jakie włosy mamy? Budowa włosa w każdym przypadku jest jednakowa, jednakże różne mogą być potrzeby dotyczące składników odżywczych, jakich nasze włosy wymagają. Aby zdiagnozować rodzaj swoich włosów, należy przed dokonaniem zakupu, zastanowić się, czy nasze włosy mają tendencję do przesuszania, puszenia się, a może się przetłuszczają? Jeśli farbujemy włosy lub mamy włosy wypadające i z rozdwojonymi końcówkami, będziemy wymagać innego rodzaju pielęgnacji niż posiadaczki włosów normalnych. Należy też wziąć pod uwagę kolor naszych włosów, ich długość oraz to, czy są proste czy kręcone, prostowane czy suszone za pomocą suszarki?

Wybierz odpowiednią formę i rodzaj odżywki

Dostępnych na rynku form i rodzajów odżywek jest kilkanaście, co wcale nie ułatwia wyboru. Na sklepowych półkach znajdziemy odżywki w sprayu, odżywcze maseczki do włosów, odżywki do spłukiwania i takie, które spłukiwania nie wymagają. To, jakiej odżywki potrzebujemy uzależnione jest od rodzaju włosów, jakie mamy. Włosy jasne, proste z reguły są delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia, łamliwe i kruche. Dobierając zatem odżywkę do tego rodzaju włosów, powinniśmy wybrać taką, która dedykowana będzie do włosów blond, nie będzie ich dodatkowo obciążać i zapobiegnie przetłuszczaniu. W przypadku włosów kręconych, które mogą się łamać i puszyć, warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia, stosować odżywki bez spłukiwania, które otoczą ochronną warstwą włos przez cały czas po jej nałożeniu. Do włosów farbowanych stosuje się kosmetyki podkreślające kolor i nadające im połysku, ponieważ na skutek regularnej koloryzacji, naturalne włosy matowieją  i są bardziej kruchej struktury. Należy więc o nie zadbać dostarczając im składników odżywczych, dlatego sprawdzą się tu odzywki z olejkami jojoba, awokado, zawierające kompleksy witamin, wzbogacone keratyną, a także odżywki zawierające jedwab do włosów. Do włosów poddawanych zabiegom rozjaśniającym, suszonych za pomocą suszarki lub prostowanych, warto używać preparatów o właściwościach regenerujących, a także maseczek do włosów na zmianę z regularnie stosowanymi odżywkami. 

Jak stosować odżywkę do włosów?

Niezależnie od tego, jaki mamy rodzaj włosów warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach prawidłowego stosowania odżywek do włosow. Po uprzednim umyciu włosów odpowiednim szamponem należy odsączyć z włosów nadmiar wody, aby naniesiona na włosy odżywka lepiej przylegała do włosów. W zależności od tego, co poleca producent kosmetyku, odżywkę należy trzymać na włosach ściśle wyznaczony czas, ponieważ nieodpowiednio użyty produkt, zamiast nam pomóc może obciążyć włosy lub podrażnić skórę głowy. Pamiętajmy także, że wszelkie profesjonalne produkty zakupowane np. w salonach fryzjerskich, mają bardziej skoncentrowaną formułę i warto nanosić ich niewielką ilość, natomiast odżywki w sprayu lub odżywki bez spłukiwania mają formułę lekką i mniej inwazyjną. 

Wróć