Jakich kosmetyków używać do puszących się włosów?

Jeżeli jednym z Twoich problemów związanych z codziennym układaniem włosów jest ich tendencja do puszenia się, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Odpowiemy w nim na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie puszenia się włosów: z czego wynika puszenie się włosów, jak sobie z tym radzić i jakich kosmetyków używać, aby móc się cieszyć nieskazitelną fryzurą przez cały dzień. 

Z czego wynika puszenie się włosów?

Puszenie się włosów oznacza włosy trudne do ułożenia, włosy, które utraciły blask i stają się matowe, niesforne sterczące we wszystkie strony. W dotyku mogą być szorstkie i łatwo się plątać uniemożliwiając tym samym im rozczesanie bez bólu i wyrywania. Na początek parę słów o tym dlaczego włosy się puszą. Puszenie się włosów ma zazwyczaj jedną z dwóch przyczyn. Pierwszą  i zarazem najczęstszą przyczyną puszenia się włosów jest zbyt mała ilość wody w korze włosa. Dochodzi wówczas do jego odwodnienia i utraty jednolitej, lśniącej powłoki. Drugą przyczyną może być uszkodzenie łuski włosa mechaniczne lub będące wynikiem zastosowania źle dobranych kosmetyków lub na skutek działania szkodliwych czynników środowiskowych i atmosferycznych. Kiedy należy szczególnie uważać, jeśli mamy włosy ze skłonnością do puszenia się? Zwrócić uwagę należy na panująca na zewnątrz pogodę, jeśli narazimy włosy na długą ekspozycję na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniego zabezpieczenia kosmetykami z filtrami i bez nawilżania, efektem będzie właśnie puszenie się włosów. Podobnie rzecz się ma w przypadku zbyt dużej wilgotności powietrza, wówczas także włosy mogą robić się nieposłuszne i nie dać się ułożyć. 

Jakich kosmetyków używać do puszących się włosów?

Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą znacząco poprawić kondycję włosów oraz zapobiec ich puszeniu się. Jednak źle dobrane kosmetyki, częste farbowanie wysuszające strukturę włosów, przegrzewanie włosów suszarkami, karbownicami i prostownicami oraz utlenianie włosów sprawiają, że włosy stają się suche i zniszczone i zaczynają się puszyć. Warto zatem wiedzieć jak dbać o włosy z tendencją do puszenia się i jakich kosmetyków używać, aby sobie pomóc w okiełznaniu fryzury. Szukając odpowiednich kosmetyków warto wybierać takie, które będą posiadały jak najbardziej naturalny skład sprzyjający nawilżaniu włosa. Nawilżenie włosa sprawi, że uszkodzone łuski włosa zostaną wygładzone i domknięte, dzięki czemu fryzura będzie lśniąca i zdyscyplinowana. Znakomicie nadadzą się do tego celu kosmetyki zawierające aloes, naturalne olejki z awokado, jojoba lub orzechów makadamia, z pestek różnych owoców, np. wiśni, winogron. Warto użyć też preparatów zawierających silikony, jedwab do włosów w postaci szamponu lub maseczki, keratyny. W przypadku włosów, które się puszą należy pamietać o każdorazowym ich zabezpieczaniu przed suszeniem, prostowaniem — specjalnymi preparatami termoochronnymi. Po każdym myciu należy używać odżywki nawilżającej do włosów i regularnie stosować maseczki na włosy. Sprawdzą się wszelkie rodzaje odżywek i maseczek o właściwościach wygładzających, regenerujących zniszczone pasma i końcówki włosów oraz produkty zawierające naturalne zioła, np. rumianek. Wskazane jest używanie olejków oraz odżywek bez spłukiwania, które utworzą warstwę ochronną dookoła włosa jednocześnie go nawilżając. 

Wróć